Wrażliwy układ pokarmowy psa
Wrażliwy układ pokarmowy psa może być spowodowany złą dietą, stresem, infekcją lub wysiłkiem fizycznym.
Wrażliwy układ pokarmowy u psa to częsta przypadłość. Pierwszą oznaką zaburzeń trawienia u Twojego psa jest pogorszenie konsystencji kału. Często towarzyszą temu objawy takie jak wzdęcia, letarg, podrażnienie skóry i nadmierne pragnienie. Chociaż bardzo rzadko zdarza się, aby pies faktycznie wymiotował. W rzeczywistości żołądek psa jest bardzo wytrzymały i radzi sobie z wieloma wyzwaniami, które mogą powodować poważne problemy u ludzi. Ta wytrzymałość wynika z wyjątkowo wysokiej kwasowości w żołądku psa. U psów zaburzenia trawienia występują na ogół w dolnej części przewodu pokarmowego. Problemy te są prawie zawsze związane z zaburzeniami liczby i rodzaju rezydentnych „przyjaznych” bakterii obecnych w okrężnicy.
20% psów cierpi na nadwrażliwość lub nietolerancję pokarmową
U niektórych psów stosunkowo niewielkie zmiany w składzie lub strawności diety mogą wywołać dość istotne reakcje. Te reakcje są często określane jako nadwrażliwość lub nietolerancja i mogą dotyczyć około 20% populacji psów. Dla tych psów niezwykle ważne jest zapewnienie łatwo przyswajalnej karmy o spójnych recepturach. Powinna być ona wolna od składników powszechnie kojarzonych z nietolerancjami dietetycznymi, takich jak pszenica, wołowina, soja i produkty mleczne.
Zaburzenia naturalnego rytmicznego ruchu jelit
Oprócz zaburzeń bakteryjnych inną przyczyną zaburzeń trawiennych jest zaburzenie naturalnego, rytmicznego ruchu jelit. U zdrowego psa normalny ruch perystaltyczny delikatnie pompuje pokarm przez jelita w rytmie, który daje organizmowi czas na strawienie i wchłonięcie zawartości. Stany takie jak stres, niepokój, infekcja, podniecenie i wysiłek fizyczny mogą zakłócać ten ruch, powodując nieregularne skurcze, które na ogół powodują słabe trawienie i pogorszenie jakości kału.
Wrażliwy układ pokarmowy psa a dieta
Karmy
Wrażliwy układ pokarmowy psa wymaga odpowiedniej diety – zdrowej i lekkostrawnej. Świetnym wyborem w tym przypadku jest ryba. Jest ona:
- łatwo przyswajalny
- lekkostrawna
- wysoko strawna – psy trawią ja w ponad 90%
- ma doskonały profil aminokwasowy,
- dostarcza kwasów Omega 3, które pomagają zmniejszyć stany zapalne przewodu pokarmowego
Dla psów z wrażliwym układem pokarmowym możemy polecić karmy z ryby takie jak: Fish4Dogs, Nature Łosoś lub Eden Fish.
Przysmaki
Jeśli masz psa z wrażliwym układem pokarmowym, używaj przysmaków i przekąsek niskotłuszczowych. Duża dawka tłuszczu może spowodować bowiem uszkodzenie bakterii jelitowych, a także zmniejszyć perystaltykę jelit poprzez odkładanie się tłuszczu na ściankach wewnętrznych. Świetnymi przysmakami dla wrażliwców będą przysmaki Fish4Dogs – niskokaloryczne, niskotłuszczowe i lekkostrawne.
Jeśli sam komponujesz jedzenie dla swojego psa, to pamiętaj, że powinno ono być zawsze w pełni ugotowane. Maksymalizujesz w ten sposób przyswajalność składników odżywczych, takich jak węglowodany.
Zapraszamy na Facebook/skladkarmy oraz Instagram/skladkarmy, gdzie znajdziecie informacje na temat nowości, promocji i wyjątkowych ofert 🙂