Kamienie moczowe

Kamienie moczowe u kota

Kamienie moczowe u kota to częsta dolegliwość u tych czworonogów. Powinny jeść karmę nieobciążającą nerek i wspierająca układ moczowy.

Właściwa dieta dla kotów z kamieniami moczowymi

Dieta, jak w wielu przypadkach, odgrywa bardzo istotną rolę przy tym schorzeniu. Powinna być odpowiednio zbilansowana. Minerały powinny być odpowiednio zrównoważone. To zmniejsza obciążenie nerek, a także pomaga utrzymać w zdrowiu układ moczowy kota. Zatem karma powinna zawierać umiarkowaną ilość fosforu, magnezu i wapnia. Nadmiar tych pierwiastków prowadzi do wytrącania się ich soli w układzie moczowym kotów. Powinna zawierać także wysoką zawartością białek zwierzęcych. Białka roślinne mocno obciążają układ wydalniczy kotów. Dobrze, żeby miała w składzie żurawinę, która działa antyseptycznie na cały układ moczowy oraz pomaga utrzymać go w zdrowiu. Także DL-metioninę, która zakwasza mocz i zapobiega tym samym powstawaniu kamieni moczowych u kota.

Przyczyny powstawania kamieni moczowych u kota

  • Źle zbilansowana dieta w białko, wapń, sód, potas, a także magnez
  • Nieodpowiedni odczyn Ph moczu
  • Mała ilość pitej wody
  • Rzadkie oddawanie moczu
  • Stres
  • Infekcje dróg moczowych

Kamienie moczowe to inaczej kamica moczowa. Sa bardzo częstą przyczyną chorób dolnych dróg moczowych u kotów. Kamienie najczęściej znajdują się w pęcherzu moczowym, a także w cewce. W przypadku małych kamieni nie ma takiego problemu, ponieważ są wydalane razem z moczem. Problem powstaje przy dużych kamieniach moczowych, które blokują cewkę moczową, powodując jej niedrożność.

Musicie wiedzieć, że kamienie to nie to samo co kryształy. Kryształy bowiem nie powodują chorób dolnych dróg moczowych u kotów. Większość kotów jedzących suchą karmę ma kryształy w moczu. Gdy zauważycie piasek w moczu swojego kota, to jest to sygnał, że musicie zadbać o dobrej jakości, specjalistyczną karmę. Po to, by nie doprowadzić do choroby kota.

pokaż więcejzwiń