Sierść i skóra

Sierść i skóra psa

Sierść i skóra psa świadczą o jego kondycji. Często zły stan skóry i sierści to pierwsza oznaka, że coś niedobrego dzieje się w organizmie psa. Bardzo dużo zależy od diety. Jeśli Twój pies ma problemy skórne, a jego sierść jest matowa lub nadmiernie wypada powinieneś wybrać karmę ze składnikami wspierającymi skórę i sierść.

Co powoduje problemy skórne

Podstawą jest zdrowa karma dla psa, która nie wywołuje alergii pokarmowej, ponieważ to ona jest częstą przyczyną problemów skórnych, wypadającej sierści oraz brzydkiego wyglądu sierści. Wybieraj karmę z dużą zawartością mięsa wysokiej jakości, bez zbóż, glutenu.

Oprócz alergii problemy skórne mogą wywołać także pasożyty, bakterie, grzybice, nadczynność kory nadnerczy, niedoczynność tarczycy, a także problemy z nerkami lub trzustką.

Jak dbać o sierść i skórę psa?

Odpowiednia karma dla psa

Jakie składniki powinna zawierać karma dla psa z problemami skórnymi i sierścią w złej kondycji:

  • Wysokiej jakości białko zwierzęce, najlepiej ryba, która posiada kwasy Omega 3, jest lekkostrawna i wysoko strawna. Rzadko uczula.
  • Kwasy Omega 3, które są zbawienne dla skóry i sierści. Łagodzą bowiem stany zapalne skóry, powodują, że sierść jest błyszcząca, miękka i delikatna. Pies sam nie potrafi wytworzyć kwasów Omega 3, dlatego powinien je otrzymywać w karmie.
  • Oleje rybne także dbają o skórę i sierść Twojego psa. Wytwarzają łój skórny, woskowaty olej, który pokrywa sierść, powodując, że skóra jest jędrna oraz nawilżona.
  • Cynk to pierwiastek, który działa regenerująco na skórę i przyspiesza procesy naprawcze.

Wszystkie te składniki posiadają nasze karmy na sierść i skórę.

Kąpiel psa

Psa należy kąpać, używając odpowiednich szamponów. Częstotliwość kapieli jest zależna od trybu życia psa, a także pogody oraz jak wyglądają jego spacery. Psa należy kąpać w ciepłej, ale nie gorącej wodzie. Po kąpieli dokładnie spłukać szampon i wytrzeć.

Szczotkowanie

Wypadająca sierść u psa to normalna sprawa, pod warunkiem, że jest to linienie sezonowe, które ma miejsce podczas zmiany sierści na zimową lub letnią. Włos rośnie, obumiera, wypada, a w jego miejscu pojawia się następny. Należy się zacząć niepokoić, gdy w miejsce starych włosów nie wyrastają nowe i pies zaczyna łysieć.

pokaż więcejzwiń