Trzustka

Karma dla psa z chorą trzustką

Karma dla psa z chorą trzustką powinna być specjalnie dobrana i spełniać określone normy.

Jaka karma dla psa chorego na trzustkę?

Karma niskotłuszczowa

Karma powinna zawierać niski poziom tłuszczu. Dobrym pomysłem jest karma dla psów z nadwagą, która jest niskotłuszczowa. Nie obciąża układu trawiennego.

Karma lekkostrawna i wysoko-strawna

Karma dla psów z chora trzustką powinna być lekkostrawna, a także wysoko-strawna, by trzustka, która wytwarza za mało enzymów trawiennych mogła sobie poradzić z takim lekkostrawnym jedzeniem. Bardzo dobrym białkiem w takiej sytuacji jest ryba. Białko ryby jest lekkostrawne, jak również wysoko przyswajalne.

Polecamy Wam karmę Fish4Dogs Superior Weight Control, która ma  bardzo niski (7%) poziom tłuszczu. Jej lekkostrawne, a także wysoko przyswajalne białko ryb sprawia, że jest idealnym pożywieniem dla psów ze schorzeniami trzustki. Spirulina oraz wodorosty pomagają usprawnić pracę całego przewodu pokarmowego, a astaksantyna zawarta w krylu wspomaga procesy antyoksydacyjne.

Karma monobiałkowa

By ograniczyć ryzyko alergii, która jeszcze bardziej obciąży organizm psa, lepiej wybrać karmę monobiłkową, czyli z jednym źródłem białka i tłuszczu.

W przypadku psów chorych na trzustkę najlepiej jest podzielić jedzenie na mniejsze porcje i podawać je częściej. To pozwoli trzustce, która ma problem z wytwarzaniem enzymów, na poradzenie sobie ze strawieniem mniejszej ilości pokarmu.

Jakie funkcje pełni trzustka?

Trzustka wydziela enzymy, a także hormony, takie jak insulina,  glukagon i somatostatynę. Dzięki nim pies trawi to, co zje. Jednak, kiedy trzustka choruje powstają problemy z trawieniem, pies gorzej się w związku z tym czuje.

Dlaczego trzustka choruje? 

By trzustka pracowała we właściwy sposób należy utrzymywać u psa prawidłową dietę.

Czego należy unikać w diecie psa, by nie doprowadzić do choroby trzustki

Jedzenie pas nie powinno zawierać dużo tłuszczu, ponieważ tłuszcze w dużej dawce obciążają trzustkę. Nie powinno się także podawać psom jedzenia takiego, jak dla ludzi, typu boczek. Jedzenie obfitujące w tłuszcze może spowodować także otyłość, która dla trzustki jest niebezpieczna, ponieważ może prowadzić do rozwoju kamicy żółciowej. To natomiast może doprowadzić do ostrego zapalenia trzustki.

Jakie są objawy zapalenia trzustki?

  • silny ból brzucha
  • wymioty
  • tłuszczowa biegunka o zjełczałym zapachu
  • zły stan skór i sierści
pokaż więcejzwiń