Zmiana karmy dla psa: co musisz wiedzieć

Zmiana karmy może wynikać z chęci urozmaicenia diety, problemów zdrowotnych, znudzenia się smakiem.

Zmiana karmy dla psa

Nasze najważniejsze wskazówki, jak rozpoznać, kiedy zmiana może być potrzebna i jak zmienić dietę psa.

Zmiana karmy dla psa może być konieczna. Wielu z nas przez całe życie trzyma się tej samej karmy dla psów. Na decyzję o wyborze karmy często duży wpływ mają profesjonaliści, tacy jak hodowcy psów, ośrodki ratunkowe i weterynarze. Nic więc dziwnego, że jako naród miłośników psów trzymamy się tego samego jedzenia, chyba że zalecono inaczej. Ale ważne jest, aby rozpoznać, kiedy twój pies wykazuje objawy, wskazujące na potrzebę zmiany diety.

Oznaki, które mogą wymagać zmiany karmy dla psów:

Matowa sierść

Ważne jest, aby Twój pies dostawał w diecie mnóstwo niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które pomogą utrzymać jego skórę i sierść w doskonałej kondycji. Szukaj karm, które są bogate w białko i zawierają dobrej jakości mięso. Pochodne mięsa nie zawsze zapewniają wartości odżywcze. Ważne są także kwasy Omega 3. Najlepszym naturalnym źródłem kwasów Omega 3 są ryby. Dlatego, jeśli Twój pies ma problemy z sierścią, która jest matowa, wypada nadmiernie, warto rozważyć rybną karmę. Polecamy w takim przypadku karmy Fish4Dogs.

Mało energii

Jeśli Twój pies czuje się trochę ospały, poszukaj diety bogatej w przeciwutleniacze. Pomoże to wzmocnić jego układ odpornościowy i zwalczyć wszelkie choroby, które mogą się czaić. Jeśli jednak Twój pies wydaje się wyjątkowo ospały, udaj się do weterynarza i upewnij się, co mu może być!

Swędząca skóra

Alergie są bardzo powszechne u psów, a jedzenie to tylko jedna z wielu możliwych przyczyn. Jeśli Twój pies cierpi na alergie (niezależnie od tego, co to jest), może skorzystać z diety eliminującej ten alergen. Zmiana karmy dla psa na karmę hipoalergiczną będzie dobrym pomysłem. Zmniejszy to ogólną liczbę alergenów, na które narażony jest Twój pies. Zalecamy karmę dla psa bez zbóż.

Przybieranie na wadze

Jest to często najbardziej zauważalna oznaka, że ​​Twój pies potrzebuje zmiany diety. W przypadku nadwagi lub otyłości psa poszukaj naturalnie zrównoważonej pod względem odżywczym karmy, która jest niskokaloryczna i dostarcza niezbędnych składników odżywczych. Polecamy karmę dla psa z nadwagą Fish4Dogs Superior Weight Control.

Problemy żołądkowe

Nadmiar gazów, luźny stolec lub burczenie w żołądku mogą być wynikiem nietolerancji pokarmowej. Niektóre psy po prostu nie tolerują pewnych składników. Takie objawy są niedogodnością dla właścicieli, a także niewygodą dla Twojego zwierzaka.

W takiej sytuacji poproś weterynarza o diagnozę. Rozwiązanie może być bardzo proste – zmiana karmy dla psa na karmę lepszej jakości lub karmę dla psa z problemami jelitowymi.  Wsparciem będą takie składniki, jak: prebiotyki, lekkostrawne białko zwierzęce, lekkostrawne węglowodany (nie zboża i gluten). Polecamy karmy Eden, Nature lub Fish4Dogs.

Jaką karmą powinienem karmić mojego psa?

Sucha karma

Sucha karma jest często preferowana przez właścicieli zwierząt domowych ze względu na wygodę. Łatwo ją przechowywać, wymierzyć odpowiednią dawkę i transportować podczas podróży. Suche karmy dla psów niestety często są przygotowywane z niskiej jakości składników gotowanych w wysokiej temperaturze i nie zawsze zapewniają obiecane wartości odżywcze. Jednak w tę przestrzeń pojawia się coraz więcej zdrowych alternatyw.

Jeśli zastanawiasz się nad zmianą karmy dla psów na suchą, zapoznaj się z kilkoma naturalnymi przepisami – bez wypełniaczy i sztucznych dodatków. Bez zbóż i glutenu. Z wysokiej jakości mięsem i co ważne, z dużą zawartością mięsa, co jest bardzo ważne w diecie mięsożerców. A psy są mięsożercami. Nasze karmy wytwarzane są z naturalnych składników z dodatkiem witamin i minerałów. Polecamy karmę dla psa z dużą zawartością mięsa.

Mokre karmy

Z pewnością dobra dla Twojego psa jest naturalna mokra karma, zawierająca wszystkie składniki odżywcze, których pies potrzebuje, aby być szczęśliwymi i zdrowymi. Bez sztucznych barwników, aromatów i konserwantów. Mokra karma zazwyczaj zawiera więcej mięsa i zachowuje więcej wartości niż sucha karma dla psów, ponieważ wymaga mniej „przetwarzania”, zanim dotrze do miski Twojego psa.

Nasze wszystkie mokre karmy spełniają te wymagania.

Dla nas, ludzi, karmienie mokrą karmą ma kilka wad:

  • mokra karma może pozostawić bałagan. Jeśli kiedykolwiek widziałeś, jak wyżeł czeski szorstkowłosy je z miski mokrą karmę, wiesz, co mamy na myśli 🙂
  • po otwarciu należy ją zjeść w ciągu kilku dni;
  • ponieważ karma mokra jest ogólnie lepszej jakości od suchej, może być również droższa.

Mokra karma jest szczególnie dobre dla starszych psów i tych, które wracają do zdrowia po chorobie. Są również świetne dla psów, które mają problemy z gryzieniem, mniejszymi pyskami lub słabo ustawionymi szczękami. Mokra karma jest także bardziej smakowita, co jest atutem u psów wybrednych, niejadków. Mokra karma także naturalnie zawiera wodę, więc jeśli masz wybrednego szczeniaka, który nie pije wystarczająco dużo wody, będzie ona dobrym sposobem na zapewnienie dodatkowego nawodnienia każdego dnia.

Surowe jedzenie

Surowe jedzenie jest preferowane przez niektórych właścicieli psów ze względu na bliskość natury. Najpopularniejszą dietą jest BARF (Biologically Appropriate Raw Feeding). Składa się ona głównie z surowych, mięsistych kości, a także szerokiej gamy owoców i warzyw, mięsa mięśniowego i podrobów. Karmienie surową dietą daje właścicielom pełną kontrolę nad tym, co je ich pies i całkowitą pewność, że dieta ich psa jest wolna od niezdrowych dodatków.

Chociaż karmienie surowym jedzeniem jest bardzo zdrową opcją dla twojego psa, wymaga dużego zaangażowania i czasu. Musisz być także ostrożny, aby upewnić się, że twój pies otrzymuje wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje. Świetną alternatywą dla diety BARF, a dużo wygodniejszą i bezpieczniejszą jest nowozelandzka karma Ziwi Peak, która zwiera aż 96% mięsa, organów i kości.

Mieszanie karm mokrej i suchej

Dla tych, którzy chcą urozmaicić posiłki, mieszanie różnych rodzajów żywności to dobry pomysł. Karmienie suchą i mokrą karmą to świetny sposób na urozmaicenie posiłków!

Jeśli zdecydujesz się na mieszanie różnych rodzajów karm, pamiętaj o zalecanych dawkowaniach, aby Twój pies otrzymywał odpowiednią porcję pożywienie, i żeby go nie przekarmić. Pamiętaj także, że nagła zmiana diety Twojego psa może spowodować niepotrzebny rozstrój żołądka. Dlatego zalecamy trzymanie się podobnych rodzajów karmy oraz nie zmienianie diety Twojego psa zbyt często. Przy zmianie karmy należy przejść na nową stopniowo.

Zmiana karmy dla psa – jak to zrobić?

Zmieniając karmę swojemu psu, zrób to powoli i stopniowo, aby uniknąć niepotrzebnego rozstroju żołądka.

  • Zacznij od proporcji około 25% nowej karmy do 75% poprzedniej.
  • Przez 7-14 dni stopniowo zwiększaj ilość nowej karmy i zmniejszaj ilość poprzedniej, aż będziesz karmić tylko nową karmą.
  • Trzymaj się swojego normalnego schematu karmienia i staraj się karmić psa o podobnej porze każdego dnia.
  • Trawienie wytwarza znaczną ilość ciepła w ciele. W przypadku psów podatnych na stres cieplny możesz rozważyć karmienie zwierzaka wczesnym rankiem lub wieczorem, kiedy jest chłodniej, aby zapobiec przegrzaniu.

Zapraszamy na Facebook/skladkarmy oraz Instagram/skladkarmy, gdzie znajdziecie informacje na temat nowości, promocji i wyjątkowych ofert 🙂

Kupuj za mniej dla Twojej pociechy

Ikonka psa Ikonka kota