Kwasy Omega-3

Psy potrzebują Kwasów Omega-3, a Ryby są jednym z najbogatszych i naturalnych źródeł kwasów Omega-3

Kwasy Omega-3 są podstawowym składnikiem pokarmowym. Psy ich bardzo potrzebują, lecz niestety ich organizmy nie wytwarzają samodzielnie kwasów Omega-3 i dlatego muszą być zawarte w diecie. Ryby są jednym z najbogatszych, naturalnych źródeł kwasów Omega-3.

Dlaczego kwasy Omega-3 są tak ważne?

Główną zaletą tych kwasów są właściwości przeciwzapalne, które pomagają utrzymać sierść, skórę, stawy oraz serce we wspanialej kondycji.

  • Większość chorób skóry, bez względu na ich przyczynę, objawia się stanem zapalnym skóry. Kwasy Omega-3 redukują stany zapalne przynosząc tym samym ulgę chorym psom. 
  • Przeciwzapalne właściwości kwasów Omega-3 pomagają zmęczonym i obolałym stawom w powrocie do pełnej ruchliwości.
  • Kwasy Omega-3 występują w dużych ilościach w mózgu i są ważne dla jego funkcjonowania, pamięci oraz zachowania psa.

Skoro kwasy Omega-3 są tak ważne i psy muszą przyjmować je razem z pokarmem – jak je dostarczać w najlepszy możliwy sposób?

Nie wszystkie kwasy Omega-3 są takie same. Źródłem bardzo korzystnych kwasów DHA i EPA są produkty pochodzenia morskiego. Natomiast kwas ALA zawarty w warzywach, przykładowo w oleju lub siemieniu lnianym, musi być najpierw przekształcony do formy EPA i DHA, by wpływać tak korzystanie na organizm. Psy nie posiadają enzymów, odpowiedzialnych za taką transformacje, dlatego też tak ważne jest, aby dostarczać psom kwasy Omega-3 pochodzenia morskiego.

Również niezwykle istotna jest proporcja kwasów Omega-6 i Omega-3 ze względu na ich oddziaływanie na organizm. Organizm psa potrzebuje zarówno jednych, jak i drugich kwasów, ale w odpowiednich proporcjach, tak aby zachować należyty balans.

Kwasy Omega-6 są bardzo powszechne i łatwo dostępne m.in. w nasionach, orzechach, olejach z nich wytworzonych oraz w olejach roślinnych. W konsekwencji często doprowadza to do sytuacji, w której zaburzona zostaje relacja pomiędzy kwasami Omega-6 i Omega-3.

Lekarze weterynarii rekomendują Fish4Dogs, gdy trzeba dostarczyć więcej kwasów Omega-3.